Založení permakulturní zahrady

29.06.2011 07:23

je to jako miminko....

v prvních 2-4 letech, vyžaduje zvýšenou péči. Je to dané tím, že stromy a keře se musí "rozjet" v růstu, půdní pokryv - trvalky se musí rozrůst do požadovaných rozměrů a vyplnit prostor k tomu určený.   A za dobu než se tak stane je potřeba min. 1x ročne, spíš 2x ročně mulčovat (slámou, někde i senem, posekanou trávou,...,). Prostor mezi jednotlivou výsadbou je potřeba kosit minimálně 1x ročně. Ve střední fázi přírodní sukcese (která je ideální pro plodnost jedlého lesa) je nutnost kosení menší (plochy se zmenší neb se rozrostou keře a stromy a trvalky), případně je možné kosit pouze cestičky.

Je potřeba si uvědomit, také že dostupná velikost sazenic je nějaká (jak kdy někdy jsou to malé kolíčky,  které rozhodně nejsou připravené na vysazení na konečné stanoviště, ale samozřejmě se dají sehnat i větší již plně připravené sazenice).  Také půda pokud před založením permakulturní zahrady nebyla uplne v idealním stavu potřebuje čas,  aby se zotavila, začali v ní žít užitečné "breberky" ....

Takže tak jako každý začátek něčeho nového vyžaduje vloženou energii, ale ta by měla být směřovaná tak, aby v dospelosti zahrady, byla co možná maximálně samostatná...  K tomu je vždy potřeba výchova (my určujeme co a jak bude) a um :-)

 

 

Zpět