Dužistopka sladká - Hovenia dulcis

15.02.2011 21:37

V parcích arboreta Žampach roste dužistopka (hovenie) sladká (Hovenia dulcis), což je statný opadavý keř, 4 - 6 m vysoký, původem z oblasti Číny, Korei a Japonska, který v domovině vytváří až přes 10 m vysoké stromy. Charakteristický je svými chlupatými letorosty.

Listy má vejčité, pilovité, 10 – 20 cm dlouhé, zašpičatělé, často na bázi asymetrické. Zelenavé, asi 7 mm široké květy vykvétají v mnohokvětých vrcholících v červnu až srpnu. Hnědavé nepukavé plody velikosti hrachu jsou jedlé a májí chuť jako rozinky. Vyrůstají na červených zdužnatělých stopkách, zakřivujících se do "preclíkovitých“ tvarů. V našich podmínkách však nedozrávají.

Hovenie má být odolná ve vegetačních zónach 5-8, na půdu nemá vyhraněné nároky, nesnáší však půdy vlhké. V mládí je dobré ji chránit před chladnými větry i před silnými mrazy, protože pak namrzá, ale zase dobře regeneruje. Nejlépe jí vyhovují slunečná poloha. Plodí v 7-10 letech, v dobrých podmínkách i dříve.

U nás roste např. v botanické zahradě v Troji nebo v arboretu Žampach u Žamberka, sám ji pěstuji několik let ve Křtinách /cca 420 m.n./, ale první zimy mi namrzala. Semena byla k získání u firmy Salta pana Rezla z nichž mám i já své rrostliny. Jinak rostliny bývaji občas k dostání např. u firmy Praskač v rakouském Tullnu.


 

Zpět