Aktinídie - Actinidia kolomikta

17.02.2011 22:27

Aktinidie kolomikta je velmi odolná rostlina v průběhu zimního klidu, ale velmi citlivá na brzké rašení a poškození mrazem. Dostupné kultivary se velmi liší ve veliksoti plodů, vuni a chuti. Plody jsou většinou menší než u A. arguty , ale velmi sladké s vynikající chuti a vůni. Plody jsou hodnotným zdrojem vitaminu C kterého obsahuji 700mg až 1gram ve 100gramech dužiny. Obsah vitaminu je 10 x větší než u Haywardu a 20 x větší než u citrusů. Plody jsou nejlepší když dozrají na rostlině. Bohužel maji velmi krátkou skladovatelnost. Rostliny jsou velmi zajímave z okrasného hlediska, samčí rostliny mají výrazně panašované listy. Actinidie kolomikta se zdá být více náchylná na zamokření zeminy, poškození kořenů hnilobou a velmi citlivá k zimním oblevám s velkými výkyvy teplot.

Krupnoplodnaja - tento kultivar má z A. kolimkty pravděpodobně největší plody se sladkou chutí a dobrou vůni. Rostliny rostou výrazně pomaleji než A. arguta.

Pautske nejbujněji rostouci kolomikta s většimi plody dobré jakosti.

Volba stanoviště a příprava zeminy
správná volba lokality pro výsadbu, návrh systému zavlažování a opěrné konstrukce je základní předpoklad pro pravidelné sklizně kvalitních plodů. 

Zpět